V prvom diely „Kubota akadémie“ sme Vás previedli základnými otázkami pri výbere vhodného bágra. V aktuálnom diely si zodpovieme položené otázky, aby ste z Vašej investície vyťažili čo najviac a v čo najkratšom časovom intervale.
Pred výberom bágra treba zvážiť následovné okolnosti
- S akými materiálmi budete pracovať?
- Aké rýpne sily sú potrebné na prácu s týmto materiálom?
- Aké sú pôdne podmienky pri práci?
Pri výbere bágra a zvážení pôdnych podmienok je potrebné si uvedomiť, že iné nároky na rýpne sily sú v ťažkých súdržných zeminách a iné v sypkých nesúdržných zeminách. V prípade ak bude báger využívaný v pieskových zeminách tak s ohľadom na veľkosť využívaných lyžíc sú postačujúce nižšie hodnoty rýpnych síl o 20-70% ako v súdržných zeminách s vyšším trecím odporom. Každopádne počas prevádzky bágra môže byť nasadený v rôznych podmienkach a rezerva rýpnej sily je bonusom. Základným pracovným nástrojom bágra je lyžica a jeho ďalšie príslušenstvo. Výber správnych, kvalitných lyžíc a príslušenstva je zásadným krokom k zabezpečeniu kontinuálnej prevádzky bagra a finálneho výsledku prác. Výber lyžíc a príslušenstva ozrejmíme v ďalšom blogovom článku.
- Aký bude prístup na stavenisko?
- Koľko priestoru na manipuláciu bude mať stroj na svoju činnosť?
- S presahom/bez?
Prístup na stavenisko vzhľadom na rôzne terénne prekážky, sklony a stiesnené podmienky je dôležitým prvkom, ktorý treba zvážiť. Rozmery rýpadla vzhľadom na vstupy a stavebné otvory by mali byť v rámci váhovej kategórie kompaktné. Výhodu v týchto ohľadoch majú bagre bez presahu, no vzhľadom na ťažisko a kompaktnejšiu zástavbu bágra treba posúdiť jeho celkovú stabilitu. Skúsení strojníci vedia väčšie rozmery presahových bágrov do určitej miery potlačiť a vedia si poradiť aj s väčším presahom. Samozrejme v špecifických situáciách či už pri presune, kopaní alebo nakladaní materiálu je bezpresahový báger rady U častokrát výhodou.
Ako bude báger prevážaný a ako ste limitovaný hmotnosťami pri preprave?
Flexibilnosť pri rôznych zákazkách a rýchla schopnosť prepravy na meniace sa staveniská je vo svete výkopových prác nezanedbateľným faktorom. Pri objednávaní externej prepravy ste limitovaný dostupnosťou prepravcu a jeho vyťaženosti. V prípade ak vlastníte SUV, prípadne bežnú dodávku s ťažným zariadením do 3,5t tak je veľkou výhodou, že na takejto malej jazdnej súprave v závislosti od hmotnosti samotného prívesného vozíka môžete prepravovať báger do hmotnosti takmer 3 ton. Týmto požiadavkám plne vyhovujú naše stroje v kategórie do 2t KX016, KX018 a KX019 ako aj bágre do 3t v podobe bezpresahovej U27 a presahových KX027 a KX030 s prepravnou hmotnosťou 2790 kg. Výhodou bežných dodávkových áut s užitočným zaťažením aspoň 1 tona je, že môžete našu K008 alebo bezpresahovú KUBOTA (1125kg) vďaka sklopnému ochrannému rámu ROPS bez problémov prepravovať aj priamo na ložnej ploche skriňových dodávok.
- S akým veľkým množstvom materiálu budete pracovať?
- Koľko času máte na dokončenie práce a aký potrebujete kubíkový výkon?
- Do akej hĺbky budete bagrovať?
- Kde budete materiál vysypávať, v akej výške?
- Aká je výška hrany korby nákladného auta?
Parametre výkopu sú hlavným faktorom pri výbere bágra. Od toho aké hĺbkové a výškové dosahy skutočne potrebujete sa odvíja aj kategória bágra. Ak bežne pracujete na stavenisku kde rýpete do hĺbky 2m a vysypávate do mini-dumpra alebo dodávkového auta, tak Vám bude plnohodnotne postačovať náš najpredávanejší model v kategórii do 2 ton KX018-4 alebo KX019-4. Samozrejme ak aj nerobíte veľké výkopové hĺbky a nakladáte materiál do nákladných áut s hranou korby prevyšujúcou 3,3 metra, tak výber bude smerovať do kategórie 3,5-5t z modelov U36, KX37, KX42, U50 . Ak Vaše zákazky budú smerovať na veľkoplošné staveniská, individuálne bytové výstavby, budovanie kanalizácii, tak kvôli požadovanému kubíkovému výkonu, hĺbkovým dosahom a výsypu materiálu do veľkoobjemových nákladných áut bude výber bágra smerovať do kategórie nad 5t, či už v podobe bezpresahovej U56, presahového modelu KX060 alebo vlajkovú loď KX085.
- Aké presný musí byť Váš bager?
- Aký je komfort obsluhy a spôsob ovládania rýpadla?
- Ako je chránený strojník?
- Akú výbavu bágra potrebujete?
Presnosť bágra okrem nevyhnutných montážnych vôli ovplyvňuje aj jeho konštrukčná veľkosť a v neposlednom rade aj jemnosť dávkovania hydrauliky. Od zladenia pohonnej jednotky, hydrauliky a prvkov ovládania závisí jeho finálna presnosť a dobrá dávkovateľnosť. Keďže strojník trávi mnohokrát v bágri celé dni a pracuje do neskorých večerných hodín tak potrebuje patričný komfort, ktorý znižuje jeho únavu, zlepšuje jeho pohodlie a pracovné sústredenie. Prvky ako lakťové opierky, plne nastaviteľné odpružené sedadlo alebo posuvná joysticková konzola značne zvyšujú komfort strojníka. V horúcich pracovných dňoch a v prašnom prostredí je nenahraditeľným prvkom klimatizácia a pracovné prostredie Vám spríjemní aj nami štandardne dodávané autorádio s USB vstupom. Strojník sa počas práce s bágrom v rôznych podmienkach neraz ocitne v nebezpečných situáciách a preto je nevyhnutnosťou bezpečnostný pás, bezpečnostná kabína s ochranou proti prevráteniu ROPS a ochranou proti padajúcim predmetom FOPS. Vzhľadom na rozsah prác a potrebu využívať prídavné zariadenia sa musíte rozhodnúť či Vám bude plne postačovať jeden servisný silový okruh pre napájanie hydraulického príslušenstva, alebo plánujete používať špeciálne príslušenstvo vyžadujúce viac okruhov. Mnohokrát sa stáva, že drahé servisné okruhy okrem silového okruhu SP1/AUX1 nie sú počas celej životnosti vôbec vyžívané.
Aký spôsob upínania lyžíc a príslušenstva potrebujete?
Pri výbere rýpadla, zohľadnení jeho pracovného nasadenia a používaného príslušenstva je voľba typu rýchloupínaku dôležitým prvkom. Cenovo dostupné mechanické rýchloupínaky pri bežných výkopových prácach a občasnej výmene lyžíc prípadne príslušenstva plne postačujú. Verzie poloautomatických rýchloupínakov, kde strojník upínanie len odistí a rýchloupínak samočinne lyžicu zaistí urýchľujú výmenu o 50%. Plne hydraulický rýchloupínak vyžaduje samostatný hydraulický servisný okruh. Práca s hydraulickým rýchloupínačom je najefektívnejšia a oproti mechanickému rýchloupínaku je o 80% rýchlejšia.
V ďalšom článku pokračujeme s odpoveďami…:-)